Grūtniecēm
Vispārējā informācija par cilmes šūnām
Cilmes šūnu tehnoloģijas pamatā ir ideja dzīva organisma bojātos audus nomainīt ar šūnām, kas stimulē to atjaunošanos. Cilmes šūnu galvenā īpašība ir to neierobežotā atjaunošanās spēja, kas nodrošina, ka veco un dabiskā ceļā atmirušo šūnu vietā var parādīties jaunas, pārņemot noārdījušos šūnu funkcijas. Galvenais asinsrades šūnu avots ir kaulu smadzenes, bet tās ir sastopamas arī perifērajās asinīs un nabassaites asinīs.
Nabassaites asinis ir neliels daudzums asiņu, kas pēc bērna piedzimšanas paliek placentā un nabassaitē. Nabassaites asinis mūsdienās kalpo par cilmes šūnu avotu. Paņemot nabassaites asinis un uzglabājot tās cilmes šūnu bankā, mēs iegūstam iespēju nākotnē šūnas izmantot smagiem medicīniskiem gadījumiem donora ģimenē, kuru ārstēšanai nepieciešama cilmes šūnu transplantācija. Tas ir savdabīgs ārstēšanās iespējas nodrošinājums dzīves situācijām, kad ģimenei tas ir visvairāk nepieciešams.
Nabassaites asinīs esošas cilmes šūnas ir specifiskas, multipotentas šūnas, kas pēc bērna dzimšanas organismā vairs nekad atkārtoti neveidosies, tāpēc svarīgi tās iegūt tieši bērna dzimšanas brīdī. Iegūtās cilmes šūnas iespējams transplantēt (pārstādīt). Daloties un attīstoties pārstādītajām cilmes šūnām, veidojas nobriedušas asins šūnas un imūnās sistēmas šūnas. Tādejādi dažādu slimību gadījumā organismā tiek nodrošināta normāli funkcionējoša hemopoētiskā (asinsrades) sistēma un imūnā sistēma.
Cits cilmes šūnu veids ir atrodams pašā nabassaitē – tās ir mezenhimālās cilmes šūnas. Minēto šūnu izmantošanai nav nepieciešams veikt saderības testu, tās ir izmantojamas gan allogēnai, gan autologai transplantācijai. Salīdzinājumā ar nabassaites asins vai kaula smadzeņu cilmes šūnām nabasaites audi satur vairāk mezenhimālo cilmes šūnu, un nabassaites audu iegūšana dzemdību laikā nerada nekādas problēmas.
Ārstnieciskais mērķis un iespējamie labumi, pasākumi donora aizsardzībai
Mūsdienās galvenais ārstnieciskais mērķis nabassaites bioloģiskā materiāla iegūšanai ir onkoloģiskās slimības vai (retāk) ģenētiskas slimības un iegūta mazasinība (anēmija). Nabassaites bioloģisko materiālu pielieto transplantācijai, kad kaula smadzenes ir bojātas vai tās pilnvērtīgi nefunkcionē. Cilmes šūnu transplantācijas mērķis ir atjaunot kaula smadzeņu asinsrades sistēmu, lai nodrošinātu normālu sarkano asins šūnu (eritrocītu), balto asins šūnu (leikocītu) un asins plātnīšu (trombocītu) attīstību.
Nabassaites asins cilmes šūnas ir vairāk izmantojamas hematoloģisku saslimšanu ārstēšanai, bet nabassaites audi un tajos esošās šūnas vairāk paredzētas izmantošanai reģeneratīvajā medicīnā.
Slimības, kuru ārstēšanai bērniem Polijā tiek jau pielietotas autologās (paša) asinsrades cilmes šūnas, saraksts:
- proliferatīvās slimības — 35% indikāciju (saskaņā ar transplantāciju biežumu): ļaundabīgas limfomas, akūta mieloleikoze, akūta limfoleikoze, limfogranulomatoze, hroniska mieloleikoze, ļaundabīga histiocitoze,
- norobežoti audzēji — 65% indikāciju (saskaņā ar transplantāciju biežumu): neiroblastoma, Evinga sarkoma, centrālās nervu sistēmas audzēji, mīksto audu sarkoma, Wilms audzējs un citi audzēji bērniem, atsevišķu slimību, kuru ārstēšanai bērniem Polijā tiek pielietotas alogēnas (piem., no brāļiem un māsām) asinsrades cilmes šūnas;
- proliferatīvās slimības — 77% indikāciju (saskaņā ar transplantāciju biežumu): akūta limfoleikoze, akūta mieloleikoze,
- mielodisplastiskās slimības, hroniska mieloleikoze, ļaundabīgas limfomas, neiroblastoma,
- neproliferatīvās slimības — 23% indikāciju (saskaņā ar transplantāciju biežumu): smaga iegūta aplastiskā anēmija, iedzimts imūndeficīts, Fankoni anēmija, iedzimta hipoplastiskā anēmija, iedzimti metabolisma traucējumi.
Turklāt pastāv virkne slimību reģeneratīvās medicīnas jomā, kuras mēģina ārstēt, izmantojot mezenhimālās cilmes šūnas, kas nāk no nabassaites. Pie šāda veida slimībām ir pieskaitāmas cita starpā arī sirds un asinsvadu slimības (piemēram, miokarda infarkts), neiroloģiskās slimības (piem., deģeneratīvās slimības, posttraumatiskās slimības vai išēmiski centrālās nervu sistēmas bojājumi), endokrīnās slimības (piem., cukura diabēts), atsevišķas elpceļu slimības, kaulu slimības, skrimšļu slimības un citas. Polijā ar labiem klīniskajiem rezultātiem tiek izmantotas mezenhimālās cilmes šūnas, ārstējot komplikācijas pēc transplantācijām, kā arī ārstējot neiroloģiskas slimības, kuras nav ārstējamas vai arī līdzšinējā ārstēšana liek vilties.
Atkarībā no saiknes donoram ar saņēmēju, izšķir autologus transplantātus (kad viens un tas pats pacients ir gan audu vai orgānu donors, gan saņēmējs (recipients)) un allogēnos transplantātus (kad pacients (recipients) un donors ir divi dažādi cilvēki, natkarīgi no radniecības).
CŠB pakalpojuma ietvaros saglabātais bioloģiskais materiāls ir izmantojams gan autologai, gan allogēnai transplantācijai, t.i., cilmes šūnas ir iespējams izmantot gan bērnam, no kura dzimšanas brīdī asinis ir paņemtas, gan viņa brāļiem un māsām, un pat vecākiem. Bioloģisko materiālu no nabassaites var paņemt tikai vienu reizi, bet to var izmantot pat pēc vairākiem desmitiem uzglabāšanas gadiem.
Kopš 2017. gada Polijā nabassaites asins cilmes šūnas ir izmantotas autologai transplantācijai ar mērķi ārstēt arī cerebrālo trieku un autismu. Vairāk par pielietojumu lasiet šeit.
Konkrētas indikācijas nabassaites bioloģiskā materiāla iegūšanai:
- medicīniski klīniskas indikācijas:
- nepieciešamība nodrošināt bioloģisko materiālu iespējamai transplantācijai situācijās, kad ģimenē iepriekš ir bijusi slimība, kuras ārstēšanai ir nepieciešama asinsrades cilmes šūnu transplantācija (pozitīva ģimenes anamnēze);
- ja personas vecākiem brāļi vai māsas ir saslimuši ar slimībām, kuru gadījumā nepieciešama cilmes šūnu transplantācija;
- citas medicīniskas indikācijas:
- cilmes šūnu uzglabāšana personas bērnam vai tā brāļu vai māsu vajadzībām;
- cilmes šūnu uzglabāšana zinātniskiem pētījumiem.
Jāatceras, ka nabassaites bioloģiskais materiāls nav universālas zāles visām slimībām. To paņemšana dod noteiktas papildus iespējas slimniekam, bet nedod 100% pārliecību par slimības izārstēšanu. Cilmes šūnu izmantošana drīzāk sniedz papildu iespēju izveseļoties.
Pirms izlemt par nabassaites bioloģiskā materiāla iegūšanu un uzglabāšanu aicinām rūpīgi iepazīties ne tikai ar mūsu interneta mājaslapā atrodamo informāciju, bet arī noskaidrot citu informāciju internetā, medicīniskajā literatūrā, kā arī saņemt ārstu viedokli par cilmes šūnu iegūšanu un saglabāšanu, kā arī, ja iespējams, iepazīties ar citu vecāku atsauksmēm par cilmes šūnu iegūšanu un izmantošanu.
Konkrētas kontrindikācijas bioloģiskā materiāla iegūšanai (pilns kontrindikāciju saraksts ir iekļauts aptaujā par bioloģiskā materiāla ieguvi un uzglabāšanu):
- ar māti saistīti faktori
- mātes slimība, kam grūtniecības laikā ir nepieciešama ārstēšana, kas kaitē auglim un tā nabassaites asinīm (asinis);
- redzami nabassaites defekti vai redzami infekcijas simptomi (audi).
- aktīvs ļaundabīgs audzējs (asinis);
- klīniskie simptomi vai papildus mikrobioloģisko pārbaužu rezultāti, kas apstiprina mātei aktīvu infekciju grūtniecības laikā (audi);
- ģeneralizētas infekcijas, kas dzemdību dienā ir konstatētas klīniski vai laboratoriskajās pārbaudēs (audi);
- citas slimības, ar kurām māte slimo un kuras liedz iegūt nabassaites asinis vai audus dzemdību laikā.
- ar jaundzimušo saistīti faktori
- augļa attīstības laikā ilgstoša farmakoloģisko līdzekļu vai citu toksisko vielu iedarbība uz asinsrades sistēmu;
- plāna nabassaite;
- bērns neelpo.
Ievērojot klīniskos piesardzības pasākumus, nabassaites asiņu un audu iegūšana nerada blakusparādības vai diskomfortu ne mātei, ne jaundzimušajam, to iegūšana arī neaizskar ētiskos vai ar reliģiju saistītos jautājumus. Pilns kontrindikāciju saraksts ir iekļauts aptaujā par bioloģiskā materiāla ieguvi un uzglabāšanu.
Nabassaites bioloģiskā materiāla iegūšanas raksturs, sekas un riski
Nabassaites bioloģiskais materiāls tiek iegūts dzemdību laikā. Procedūru veic sertificēta ārstniecības persona, izmantojot bioloģiskā materiāla ieguves komplektu. Komplektam ir praktiskas transporta kastes forma. Komplekta visnozīmīgākā daļa ir speciāls asiņu savākšanas maiss ar savienotājvadiem, kuru galos atrodas speciāli uzgaļi. Kopums veido noslēgtu sistēmu (kopā ar mazu maisiņu, kas piepildīts ar šķidrumu, lai novērstu asiņu sarecēšanu). Ja klients izvēlas saglabāt arī nabassaites audus, tad papildus komplektā tiek ievietots konteiners audu ieguvei un transportēšanai.
Nabassaites bioloģiskā materiāla ieguve ir vienkārša procedūra, jo tā tiek veikta pēc nabassaites pārgriešanas, bet asinis tiek paņemtas no tās daļas, kas paliek savienota ar placentu. Pēc ieduršanas nabassaitē asinis dažu minūšu laikā satek maisiņā, bet pēc tam sajaucas ar šķidrumu, kas novērš asins sarecēšanu. Asiņu paņemšanas procedūras beigās asinis tiek nodrošinātas pret iztecēšanu, izmantojot speciālus uzgaļus. Maisiņš kopā ar dokumentāciju tiek ielikts transporta kastē. Savukārt audi tiek paņemti pēc asins ieguves, nogriežot nabassaites fragmentu vismaz 10 cm garumā.
Procedūra ir pilnībā nekaitīga bērnam un mātei, jo to veic apmācīts personāls. Personāla apmācībā, kas tiek veikta, pamatojoties uz zinātniskiem pētījumiem un klīnisko praksi, cita starpā, tiek ievērots ētikas pamatprincips “primum non nocere” - nekaitēt. Šā principa ievērošana apvienojumā ar medicīnisko lietpratību nodrošina to, ka lēmums par bioloģiskā materiāla ieguvi tiek pieņemts, ievērojot dzemdību norisi, kā arī mātes un bērna veselības stāvokli.
Nabassaites asiņu apjoms ir individuāls un atkarīgs no vairākiem fizioloģiskiem faktoriem: no nabassaites biezuma, garuma, apgādes ar asinīm, mātes asiņu recēšanas ātruma un no nabassaites asinsvadu slēgšanās ātruma dzemdību laikā, no dzemdību gaitas u.c. Līdz ar to iegūstamo nabassaites apjomu iepriekš nav iespējams prognozēt un tas nav atkarīgs no medicīnas personāla, kas iegūst nabassaites asinis.
Iegūtais nabassaites bioloģiskais materiāls, izmantojot profesionālu kurjeru pakalpojumus, tiek transportēts uz cilmes šūnu bankas laboratoriju. Pārbaudot bioloģisko materiālu, ir svarīgi arī noskaidrot tā iespējamo inficētību ar mikroorganismiem. Parastu, fizioloģisku dzemdību laikā diemžēl nav iespējams panākt sterilitāti, kāda nodrošināma, piemēram, vēdera dobuma ķirurģiskas operācijas veikšanai. Pat uz pilnīgi vesela cilvēka ādas, zarnu traktā, urīnizvadceļos un citur nereti ir sastopami nosacīti patoloģiski mikroorganismi. Neraugoties uz visu drošības priekšnoteikumu ievērošanu, pastāv iespēja, ka apstākļos, kas nav pielīdzināmi ķirurģiskas operācijas aseptikai, baktērijas no mātes ķermeņa var nonākt apkārtējā vidē, t.sk. rezervuārā ar nabassaites bioloģisko materiālu. Tāpēc nabassaites bioloģiskā materiāla iegūšanas laikā nav iespējams simtprocentīgi garantēt, ka tajā neiekļūs mikroorganismi (baktērijas, sēnītes).
Vairāki pēdējā laikā pasaulē veikti zinātniskie pētījumi uzskatāmi apliecina, ka nabassaites bioloģiskais materiāls arī ar baktēriju klātbūtni ir izmantojams transplantoloģijā tikpat pilnvērtīgi kā bioloģiskais materiāls bez baktēriju klātbūtnes. Turklāt saskaņā ar pētījumiem cilmes šūnu un audu glabāšana sasaldētā veidā jau pēc pirmajām 24 stundām samazina baktēriju daudzumu attiecīgā bioloģiskā materiāla paraugā. Profilaktisku antibakteriālu terapiju, ja tāda vispār būs nepieciešama, noteiks ārstējošais ārsts.
Pēc bioloģiskā materiāla pārbaudes un sagatavošanas uzglabāšanai audi un/vai asinis tiek uzglabāti cilmes šūnu bankā, līdz rodas nepieciešamība tos izmantot. Cilmes šūnas ir izmantojamas ne tikai bērnam, kura dzimšanas laikā tās ir paņemtas, bet arī citiem ģimenes locekļiem. Ar ģimenes ārsta norīkojumu Valsts asinsdonoru centrā vai citā iestādēs, kas konkrētajā brīdī sniedz attiecīgo pakalpojumu, ir iespējams veikt asins saderības pārbaudi, lai noteiktu, kuriem ģimenes locekļiem paņemtās cilmes šūnas var noderēt.
Analītiskās pārbaudes, datu pierakstīšana un aizsardzība, medicīniskā konfidencialitāte
CŠB neveic analītiskās pārbaudes paņemtajam bioloģiskajam materiālam, sūtījums ar paņemto bioloģisko materiālu un bērna mātes asinīm tiek nogādāts Polijas Cilmes šūnu bankā (PCB), kur Nabassaites asinis tiek attiecīgi atdalītas un izmeklētas, lai noteiktu asins daudzumu (kas nosaka cilmes šūnu izmantošanas iespējamību ārstnieciskajiem mērķiem. Minimālā cilmes šūnu koncentrācija asinīs nedrīkst būt mazāka par 15 k/μl) un morfoloģiju, šūnu dzīvotspēju (procentuāli izteiktam izmantošanai derīgo cilmes šūnu skaitam vienā mikrolitrā nabassaites asiņu jābūt vismaz 75%), CD34+ skaitu, CD45+ skaitu, asinsgrupu un Rh faktoru, bakterioloģisku vai sēnīšu infekciju klātbūtni. Audiem tiek izvērtētā mezenhimālo šūnu augtspēja. Ja bioloģiskā materiāla stāvoklis atbilst noteiktiem kritērijiem, bioloģiskais materiāls tiek apstrādāts un testēts.
Bioloģiskā materiāla analīze tiek veikta divās kārtās.
Sākotnējie testa rezultāti ļauj noteikt vai bioloģiskais materiāls atbilst nepieciešamajiem standartiem un kvalificējas turpmākajai apstrādei
Ja pēc Nabassaites asiņu daudzuma kritērijiem asinis nevar atdalīt to pārāk mazā daudzuma dēļ (nepieciešamais minimālais asiņu daudzums ir 10 ml) vai šūnu dzīvotspēja ir mazāka par 70%, asinis tiek diskvalificētas un iznīcinātas.
Nabassaites audi tiek diskvalificēti (neatbilst apstrādes standartiem) šādos gadījumos:
- ja audi piegādāti bojātā tvertnē;
- ja audiem ir netipiska krāsa vai smaka (melna, brūna, zaļa vai cita netipiska krāsa vai nepatīkama smaka, kas liecina par bojātiem audiem);
- no nabassaites fragmenta nevar izdalīt mezenhīmās cilmes šūnas (pārāk īss fragments – minimālais garums ir 10 cm, nabassaite ir izžuvusi);
- ja ir redzamas neatbilstošas transportēšanas pazīmes (piemēram, piegādāts sasalušā veidā vai bez transportēšanas šķidruma).
Galīgie testa rezultāti
Tiek veiktas šādas mātes venozo asiņu analīzes:
- HBs-Ag,
- Anti-HCV,
- HIV Ag/Ab,
- Anti-HBc total,
- Anti-CMV IgM,
- Anti-CMV IgG,
- Sifilisa tests - Architect (Abbott) Syphilis TP assay,
- Anti-Toxo IgM,
- Anti-Toxo IgG,
HIV1/2, HCV, HBV met. NAT:
- HIV RNA,
- HCV RNA,
- HBV DNA.
Ja visi galīgo testu atbilst uzglabāšanas standartiem, tad klientam tiek izsniegts sertifikāts par bioloģiskā materiāla uzglabāšanu.
Datu pierakstīšana, medicīniskā konfidencialitāte
Datu ieguvi, apstrādi un uzglabāšanu regulē ES Vispārējā datu aizsardzības regula, Kvalitātes vadības sistēmas standartprocedūras, datus iegūst, apstrādā un uzglabā kvalificēti uzņēmuma darbinieki.
Visi dati par klientu tiek glabāti elektroniskā datubāzē, kam ir nodrošināta vairāku līmeņu aizsardzība. Visi oriģinālie dokumenti, kas satur klientu datus, tiek glabāti slēdzamos skapjos CŠB birojā saskaņā ar CŠB Kvalitātes vadības sistēmas standartprocedūrām.
CŠB darbinieki ir atbilstoši apmācīti un kompetenti medicīniskās informācijas konfidencialitātes saglabāšanai. Jebkāda medicīniskā informācija klientam tiek sniegta tikai pēc rūpīgas klienta identitātes pārbaudes saskaņā ar Kvalitātes vadības sistēmas standartprocedūrām.